Дипломування
ТЕМАТИКА ДИПЛОМНИХ РОБІТ
з професії 4113 «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення» ІІ категорія.
1. Текстовий процесор Microsoft Word. Основні положення. Основні дії з документом.
2. Системи опрацювання текстів, їх функції. Середовище текстового редактора.
3. Робота з таблицями в середовищі текстового редактора. Способи створення таблиць. Редагування та сортування таблиць.
4. Форматування зовнішнього вигляду документа в середовищі текстового процесора.
5. Робота з ілюстраціями та ілюстрованими засобами.
6. Робота з графічними об'єктами. Взаємне розміщення тексту і графіки.
7. Засоби автоматизації вводу і заповнення документів.
8. Електронні таблиці та їх призначення. Середовище табличного процесора та основні його елементи.
9. Бази даних в Microsoft Excel. Створення списку та робота зі списками. Використання фільтрів.
10. Упорядкування даних в середовищі табличного процесора. Зведені таблиці. Використання команди «Підсумки». Створення форм.
11. Ділова графіка. Побудова діаграм і графіків на основі табличних даних в середовищі табличного процесора.
12. Опрацювання даних за допомогою електронних таблиць. Виконання обчислень у середовищі табличного процесора.
13. Типи стандартних та нестандартних діаграм в електронних таблицях. Організаційна діаграма.
14. Поняття про бази даних та їх види. Інформаційно-пошукові системи та СУБД, їх призначення та функції.
15. Проектування баз даних. Способи проектування таблиць. Уведення та редагування даних.
16. Правила впорядкування та пошуку даних в базі даних.
17. Створення запитів, форм і форматування звітів під час роботи з базами даних.
18. Впорядкування та пошук даних в таблицях Microsoft Access. Використання фільтрів для пошуку даних. Типи фільтрів та їх характеристика.
19. Створення презентацій в Microsoft PowerPoint. Використання графічних об'єктів, таблиць та діаграм при формуванні слайдів.
20. Підготовка прилюдних виступів і презентацій. Види показу слайдів та їх характеристика. Використання анімацій, аудіо - та відео ефектів. Друкування та розповсюдження презентацій.
21. Інтерфейс Photoshop і основи роботи в програмі.
22. Основні відомості про системи відео монтажу. Основні правила створення та обробки відеозображень.
23. Сервісні програми. Комп'ютерні віруси та антивірусні програми. Архівація і розархівація файлів. Запис даних на компакт-диски.
24. Видавничі системи Publisher підготовка публікацій для друку.
25. Опрацювання текстової та графічної інформації: розпізнавання, редагування, переклад.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
ДЕРЖАВНИЙ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
"Межівське професійно - технічне училище"
Методичні вказівки
на допомогу учням по професії
4113 «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення»
по написанню дипломної роботи
Обговорено і затверджено на засіданні
методкомісії ДПТНЗ МПТУ
Голова методкомісії:
_____________________ Скрипник В.І.
протокол № _____
«___»_______________ 2021р.
Викладач вищої категорії
Замура О.В.
2021 рік
Методичні рекомендації розроблені у відповідності до вимог Державних стандартів професійно-технічної освіти СП(ПТ)О 4113J.62,00-63.10-217 і підготовки робітників за професією «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення» і призначені для надання допомоги учням у виконанні дипломної роботи.
Рекомендації містять основні вимоги до змісту та оформлення дипломної роботи, організації її виконання, порядку захисту та оцінювання.
ВСТУП
Дипломна робота - це самостійна науково-дослідницька робота, яка виконує кваліфікаційну функцію, тобто готується з метою публічного захисту і отримання кваліфікації з певної професії. Основне завдання її автора - продемонструвати рівень своєї кваліфікації, уміння самостійно вести науковий пошук і вирішувати конкретні завдання.
Дипломна робота має внутрішню єдність і відображає хід та результати розробки вибраної теми. Процес виконання і захист дипломної роботи - важливий та відповідальний етап підготовки учня професії, який дозволяє визначити його професійний рівень, готовність до практичної діяльності.
Діапазон тем дипломної роботи, запропонованих методичною комісією, досить широкий. Він дає змогу кожному учню зупинити свій вибір на темі, яка дозволить виявити глибину його наукової ерудиції та спеціальні знання, розкрити власний творчий потенціал.
Дипломна робота, з одного боку, має узагальнюючий характер, оскільки є своєрідним підсумком підготовки учнів з професії, а з іншого - є самостійним науковим дослідженням учня, у розробці якого зацікавлені установи, організації, навчальні заклади.
Дипломна робота є початковим етапом підготовки кваліфікованих фахівців. Відмінною рисою дипломної роботи є те, що це перша суттєва самостійна робота учня, до якої необхідно здійснити комплексний підхід та продемонструвати теоретичну і практичну підготовку за період навчання.
Методичні рекомендації визначають порядок проведення процесу дипломування, тематику, вміст і обсяг, порядок і терміни виконання та захисту дипломних робіт. Ці методичні вказівки допоможуть учневі зробити правильний вибір теми дипломної роботи, грамотно побудувати свою роботу.
Метою дипломної роботи є систематизація, закріплення і розширення теоретичних і практичних знань учнів, використання цих знань для вирішення конкретних практичних завдань:
- розвиток і закріплення навиків ведення самостійної роботи;
- освоєння методів обґрунтування методами пошуку і аналізу різної інформації;
- демонстрація умінь грамотно і чітко представляти результати своєї роботи.
У процесі виконання дипломної роботи учень у відповідності до освітньо-кваліфікаційної характеристики випускника ПТНЗ за професією 4113 «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення» повинен проявити:
- знання правил експлуатації комп'ютерної техніки і систем зв'язку; технологію опрацювання даних, робочих інструкцій, програмного забезпечення, що використовується; послідовності виконання операцій у комп'ютерних системах (мережах); стандартів уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації; діловодства; правил орфографії та пунктуації; технічних вимог до магнітних дисків, паперу, витратних матеріалів для принтера; основ організації праці; основ законодавства про працю; правил захисту інформації.
- вміння виконувати операції з базами даних, на комп'ютерному устаткуванні (введення, опрацювання, накопичення, систематизація та виведення інформації) відповідно до затверджених процедур та інструкцій з використанням периферійного обладнання, систем передавання (приймання) даних; готувати до роботи устаткування: магнітні диски, стрічки, картки, папір; працювати в текстовому редакторі з введенням тексту та його редагуванням; оперувати з файлами, записувати текст на дискету або переносити на папір за допомогою друкувальних пристроїв; виконувати інші операції технологічного процесу опрацювання інформації (приймати і контролювати вхідні дані, готувати, виводити та передавати вихідні тощо); керувати режимами роботи периферійного обладнання згідно із робочими завданнями (підготовка текстів і графічних документів, розрахунків таблиць, переліків, списків тощо); своєчасно застосовувати коригувальні дії в разі появи недоліків у роботі устаткування; доповідати відповідальному працівникові про виявлені відхилення від установлених норм функціонування комп'ютерного устаткування; здійснювати передавання (приймання) інформації по мережах відповідно до вимог програмного забезпечення; постійно вдосконалювати уміння та навички роботи з клавіатурою.
До захисту дипломної роботи допускаються учні, які успішно закінчили теоретичний курс навчання.
Дипломна робота є самостійною роботою учня. За всі матеріали, представлені в роботі, несе відповідальність учень - автор дипломної роботи.
Дипломна робота, яка не відповідає вимогам щодо змісту та правилам оформлення, написана без дотримання затвердженого завдання, не містить конкретного розкриття теми, до захисту не допускається.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Виконання дипломної роботи є одним з головних елементів навчального процесу у системі підготовки робітника з професії «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення».
Дипломна робота - це самостійно виконана учнем і подана в друкованій формі розробка відповідної теми з використанням новітніх інформаційних, комп'ютерних та інноваційних виробничих технологій.
Основними завданнями дипломної (творчої) роботи є:
- застосування новітніх інформаційних та комп'ютерних технологій за темою дослідження;
- впровадження новітніх виробничих технологій;
- пошук самостійного підходу до вирішення проблемних ситуацій;
- надбання професійних навичок роботи у різних програмах;
- глибоке опрацювання теоретичної бази
- Дипломна робота повинна бути написана на підставі вивчення спеціальної літератури щодо завдання.
Процес виконання роботи складається з наступних етапів:
1. Затвердження завдання на дипломну роботу.
2. Збір і вивчення літератури.
3. Складання плану роботи.
4. Збір на підприємстві інформації необхідної для виконання дипломної роботи.
5. Складання таблиць, графіків, рисунків, ілюстрацій за даною темою.
6. Написання тексту, обґрунтування і узагальнення висновків.
7. Складання списку використаної літератури і оформлення роботи.
8. Подання роботи та її захист.
Здобувач освіти повинен дотримуватися встановлених вимог до змісту, оформлення роботи та регламенту її виконання.
ОСНОВНІ ЕТАПИ НАПИСАННЯ РОБОТИ
Тематика дипломних робіт визначається методичною комісією інфраструктурного напрямку.
Теми дипломних робіт обираються викладачем. Після визначення теми дипломної роботи учень самостійно повинен підібрати літературні джерела (книги, статті, нормативні документи, інші матеріали з теми) та досконально їх вивчати. Вивчення найкраще розпочинати з підручників та навчальних посібників, в яких матеріал викладено логічно, послідовно та систематизовано. Позитивними є використання учнями даних інформаційної системи Internet.
Якісне написання дипломної роботи забезпечує оптимально збалансований план, в якому відображаються наступні питання:
- актуальність, значущість даної теми в сучасних умовах господарювання;
- теоретичний розгляд заданої теми;
- короткі висновки з досліджуваних питань;
- список використаних літературних джерел;
- додатки.
ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Матеріал дипломної роботи слід подати у такій послідовності:
- титульна сторінка;
- бланк завдання;
- рецензія;
- зміст;
- вступ;
- розділ І;
- розділ ІІ;
- розділ ІІІ;
- висновок;
- список використаних джерел;
- додатки;
- творче завдання.
Дипломна робота має бути оформлена за допомогою комп'ютерної техніки на одній сторінці стандартного аркушу формату А4 (210х297 мм), через 1,5 міжрядковий інтервал. Текст роботи необхідно друкувати, залишаючи поля таких розмірів: ліве - не менше 20мм, праве - не менше 10мм, верхнє та нижнє - не менше 20мм. Розмір шрифту в тексті - 14пт (враховуючи проміжки між словами).
Використовуючи шрифт Times New Roman, колір шрифту - чорний. Мова дипломної роботи - державна, стиль - науковий, чіткий, текст - без орфографічних і синтаксичних помилок та виправлень, послідовність - логічна.
Нумеруються всі сторінки роботи до останньої, враховуючи ілюстрації та додатки, без пропусків, повторів і літерних додатків. Першою сторінкою вважається титульна, на якій цифра «1» не ставиться. Отже, загальна нумерація роботи починається на наступній сторінці (зміст) з цифри «2». Порядковий номер сторінки проставляється праворуч у верхньому полі або посередині сторінки.
Нумерацію сторінок, розділів, пунктів, підпунктів слід проставляти арабськими цифрами без знаку №, дотримуючись наскрізної нумерації впродовж усієї дипломної роботи. Номер сторінки проставляють у правому верхньому куті або посередині сторінки без крапки в кінці.
Загальний обсяг дипломної роботи, включаючи список використаних літературних джерел та додатки, повинен складати не менше 30 сторінок.
Заголовки структурних частин дипломної роботи «ЗМІСТ», «ВСТУП», «РОЗДІЛ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ», «ДОДАТКИ» друкуються великими літерами симетрично тексту. Заголовки підрозділів друкуються маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапка в кінці заголовка не ставиться. Кожний розділ дипломної роботи слід починати з нової сторінки.
Абзац повинен бути однаковим по всьому тексту роботи і складати 1 см (окрім таблиць, рисунків, діаграм). Текст дипломної роботи може ілюструватись схемами, фотографіями, графіками, таблицями, рисунками, діаграмами, які також виконуються на стандартних аркушах паперу формату А4.
Кількість ілюстрацій повинна бути достатньою для того, щоб надати тексту зрозумілості та конкретності. Усі ілюстрації (фотографії, схеми тощо) називають рисунками і нумерують послідовно (Рис. 1). Номер і назву рисунка пишуть під графічним зображенням. Ілюстративний матеріал розміщують у тексті одразу після посилання на нього. Кожна таблиця повинна мати заголовок, що відображає її зміст та порядковий номер. Нумерація здійснюється таким чином: праворуч над заголовком з прописної букви пишуть слово "Таблиця" та її порядковий номер (знак № перед цифрою не ставиться). Нумерацію таблиць здійснюють окремо від нумерації рисунків. Зразок оформлення рисунків і таблиць наведені в додатку А.
Титульна сторінка містить найменування навчального закладу, прізвище, ім'я, по-батькові й інші відомості про автора, тему дипломної роботи, прізвище посаду керівників, місто і рік написання. Зразок титульної сторінки наведено в додатку Б.
Завдання видається і заповнюється керівником дипломної роботи і додається у роботу після титульної сторінки.
Зміст містить найменування та номери початкових сторінок окремих елементів роботи: вступу, всіх розділів, пунктів і підпунктів (якщо вони мають заголовок), висновків до розділів, списку використаних літературних джерел, додатків (додаток В).
Вимоги до змістовного наповнення розділів дипломної роботи
Вступ. Головним завданням вступної частини (вступу) є обґрунтування актуальності й значущості обраної теми дипломної роботи. Крім того, в цій частині роботи слід чітко визначити мету й завдання роботи, її короткий опис. Обсяг вступу не повинен перевищувати 2-3 сторінки (додаток Д).
Основна частина роботи складається з двох розділів, згідно з завданням, затвердженим на виконання дипломної роботи.
Кожний розділ необхідно починати з нової сторінки. Підрозділи продовжують писати на тому ж самому аркуші, на якому закінчили написання попереднього.
Перший розділ має містити розкриту тему з предмету "Технології комп'ютерної обробки інформації".
Другий розділ має містити розкриту тему відповідно до завдання та характеристику підприємства, на якому учень проходив переддипломну практику. У характеристиці необхідно надати такі відомості: повна назва та юридична адреса підприємства, короткий опис діяльності підприємства, її організаційна структура, чисельність працюючих та склад персоналу, опис та характеристика офісної техніки, робочого місця та умов праці (додаток К). До розділу повинні бути виконані додатки (посадова інструкція).
Додатки можуть бути виконані у вигляді фотокопій, або створені на комп'ютері самостійно.
Третій розділ має містити інформацію про безпечні прийоми праці при роботі на персональному комп'ютері та оргтехніці.
Висновок усієї дипломної роботи є стислим викладанням підсумків виконання завдання (додаток Л).
Список використаних літературних джерел оформлюється в алфавітному порядку і нумерується (мінімальний обсяг 20 джерел). При оформленні списку слід звернути увагу на рік видання того чи іншого літературного джерела. Користуватися необхідно лише новими виданнями. Обов'язково вказувати адреси веб-сайтів, де була запозичена інформація (додаток П).
Додатки включають допоміжний матеріал і оформлюються як продовження дипломної (творчої) роботи після списку використаних літературних джерел.
Кожний додаток починається з нової сторінки. Додаток повинен мати заголовок, надрукований вгорі малими літерами (крім першої великої) симетрично відносно тексту сторінки. Над заголовком в правому верхньому куті курсивом пишуть слово "Додаток" і велика літера, що позначає додаток, наприклад:
Додаток А. Позначаються додатки послідовно прописними літерами української абетки, за винятком літер Ґ, Г, Е, Є, І, И, Й, І, З, О, Ч, Ь, Я. Послідовність розміщення додатків визначається порядком появи посилань у тексті. Нумерація додатків здійснюється підряд від першого до останнього.
Творче завдання:
- презентація, що має висвітлювати одне із питань дипломної роботи (на вибір). Презентація створюється в програмі PowerPoint, її обсяг повинен бути не меншим ніж 6 слайдів. Презентація роздруковується на листи формату А4 по 2 слайди на одному листі та додається до дипломної роботи.
До готової дипломної (творчої) роботи додається СD-диск із записаними матеріалами роботи та творчого завдання.
ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАХИСТУ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Виконану роботу подають керівнику для перевірки. На роботу пишеться рецензія, де відмічаються позитивні і негативні моменти, наявність елементів творчого пошуку і новизни, обсяг опрацьованої інформації та дотримання вимог щодо оформлення роботи.
Якщо робота виконана неправильно, вона містить серйозні недоліки, то її повертають на доопрацювання.
До захисту дипломної роботи допускаються учні, які не мають заборгованостей по навчанню та вчасно подали роздруковані матеріали дипломної роботи керівнику. Термін подання підготовлених дипломних робі визначається викладачем.
ТИПОВІ ПОМИЛКИ В НАПИСАННІ ТА ОФОРМЛЕННІ
ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
1. Зміст роботи не відповідає плану дипломної роботи або не повністю розкриває тему чи її основної частини.
2. Мета дослідження не пов'язана з проблемою, сформульована абстрактно і не відбиває специфіки предмета роботи.
3. Автор не виявив самостійності, робота являє собою плагіат.
4. У роботі не має посилань на першоджерела.
5. Бібліографічний опис джерел у списку використаної літератури наведено без додержання вимог державного стандарту.
6. У роботі відсутні додатки.
7. Обсяг та оформлення роботи не відповідають вимогам, вона виконана неохайно, з помилками.
Додаток А
Зразок оформлення рисунків і таблиць
Рис. 1. Вікно програми Power Point
Таблиця 1
Об'єкт
Опис
Таблиця
Містить дані у вигляді двовимірної таблиці. Таблиці - основа БД, від них залежать усі об'єкти.
Запит
Об'єкти призначені для отримання даних.
Форма
Цей тип обєктів використовується для зручного заповнення таблиць.
Веб-сторінка
Перетворює будь-які об'єкти БД на веб-сторінку.
Макрос
Автоматизує стандартні дії.
Модуль
Автоматизує складні дії.
Характеристика об'єктів бази даних
Додаток Б
Зразок титульного аркуша дипломної роботи
Міністерство управління освіти і науки України
Департемент освіти і науки Черкаської облдержадміністрації
ДНЗ "Лисянський професійний аграрний ліцей"
Дипломна робота
на тему:
"Текстовий процесор Microsoft Word.
Основні положення. Основні дії з документом"
Виконала: учениця 23 групи
Поліщук Лариса Віталіївна
Керівник: Овчар Юлія Володимирівна
смт. Петропавлівка
2021
Додаток В
Зразок оформлення змісту дипломної роботи
ЗМІСТ
Вступ................................................................................................................................................................................................................3
Розділ І. Робота з графічними редакторами в середовищі текстового редактора. Вкорінення об'єктів з
інших додаткі ............................................................................................................................................................................................ 5
1.1.Робота з текстовим редактором.....................................................................................................................................................5
1.2.Робота з графічним редактором.....................................................................................................................................................9
1.3.Вкорінення об'єктів з інших додатків.......................................................................................................................................13
Розділ II. Використання графічних графічних та текстових редакторівв роботі
підприємства «_____»...............................................................................................................................................................................20
2.1.Характеристика підприємства.....................................................................................................................................................20
2.2.Використання графічних редакторів в роботі підприємства«_____».............................................................................22
2.3.Використання текстових редакторів в роботі підприємства«_____».............................................................................25
Розділ IІI. Безпечні прийоми праці при роботі на персональному комп'ютері
та оргтехніці...............................................................................................................................................................................................30
Висновок......................................................................................................................................................................................................37
Список використаних літературних джерел................................................................................................................................38
Додатки.........................................................................................................................................................................................................39
Презентація на тему "Текстові редактори"....................................................................................................................................40
Додаток Д
Приклад вступу до дипломної роботи
В С Т У П
Навіть ті люди, що ніколи не працювали за комп'ютером і з острахом придивляються до цього "блакитноокого дива", бодай раз у житті чули, що ця машина, яка вміє ледь не все, легко може стати жертвою людського розуму -"підхопивши" невиліковний вірус.
Важко дати загальне і всеохоплююче визначення поняття "комп'ютерний вірус". У деякому наближенні можна вважати, що комп'ютерні віруси - це програми-"паразити", які можуть включати себе до інших програм та файлів ("заражати" їх ). Саме цяобставина і дає можливість вірусам розмножуватися іпоширюватися. Людина, яка використовує заражену програму або файл, може й гадки не мати, що ця програма містить вірус.
Як і будь-які інші програми, віруси створюються людьми-програмістами. Мотиви для написання вірусів можуть бути найрізноманітнішими: від бажання перевірити свої сили в програмуванні до прагнення нашкодити людству Законодавство більшості країн передбачає за створення вірусів адміністративну,цивільну і кримінальну відповідальність. Звичайно, якщо автор вірусів не афішує свою діяльність, виявити його дуже важко. Здебільшого автори вірусів залишаються анонімними. Втім, встановити особу автора вірусу та притягти його до відповідальності все-таки вдається.
Віруси, як і інші програми, можуть виконувати практично будь-які дії. Деякі віруси не приносять майже ніякої шкоди, а лише розмножуються. Інші, порівняно безпечні віруси, видають на екран відволікаючі повідомлення. Однак існують шкідливі віруси, які спричиняють "зависання" програм (припинення роботи програм) або несподівані перезавантаження комп'ютера. Нарешті, найнебезпечніші віруси можуть псувати або знищувати інформацію, яка зберігається на дисках.
Комп'ютерний вірус - це невелика програма, що написана програмістом високої кваліфікації, здатна до саморозмноження й
виконання різних деструктивних дій. На сьогоднішній день відомо понад 50 тис. комп'ютерних вірусів.
Віруси діють тільки програмним шляхом. Вони, як правило, приєднуються до файлу або проникають всередину файлу. У цьому випадку кажуть, що файл заражений вірусом. Вірус потрапляє в комп'ютер тільки разом із зараженим файлом. Для активізації вірусу потрібно завантажити заражений файл, і тільки після цього вірус починає діяти самостійно. Деякі віруси під час запуску зараженого файлу стають резидентами і (постійно знаходяться в оперативній пам'яті комп'ютера) і можуть заражати інші файли та програми, що завантажуються. Інші різновиди вірусів відразу після активізації можуть спричиняти серйозні пошкодження, наприклад, форматувати жорсткий диск.
Дія вірусів може проявлятися по різному: від різних візуальних ефектів, що заважають працювати, до повної втрати інформації. Більшість вірусів заражують виконавчі програми, тобто файли з розширенням .ЕХЕ та .СОМ, хоча останнім часом все більшої популярності набувають віруси, що розповсюджуються через систему електронної пошти. Слід зауважити, що комп'ютерні віруси здатні заражати лише самі комп'ютери. Тому абсолютно абсурдними є різні твердження про вплив комп'ютерних вірусів на користувачів комп'ютерів.
Вчені в цілому світі пророкують погіршення вірусної ситуації. Очікується, що до 2015 року кожен другий електронний лист буде містити небезпечний код. На думку фахівців "Лабораторії Касперського" - провідної установи антивірусного забезпечення, оптимальним варіантом розв'язання цієї проблеми має стати поступове залучення в існуючі інтернет-технології нового обладнання та програмного забезпечення, яке сприйматиме й оброблятиме лише перевірену та сертифіковану інформацію. Вважається, що було б дуже добре надати персональні ідентифікаційні номери всім користувачам Мережі. Таке нововведення дало б змогу прослідковувати вірусні епідемії і запобігати їм, а також своєчасно локалізовувати авторів небезпечних програм і припиняти їхню роботу.
Однак навіть такі кардинальні заходи не гарантують успіху -дедалі частіше віруси надходять електронною поштою від добре відомих людей після того, як їхні комп'ютери стали жертвою цих вірусів. Тому виникає потреба у такій програмі, яка б уміла, окрім імені/адреси/, номера автора повідомлення, перевірити, чи саме ця людина надіслала повідомлення. На сьогодні ситуація і надалі залишає бажати кращого. Водночас для виробників антивірусних програм появився додатковий стимул до вдосконалення.
Метою написання дипломної (творчої) роботи є виконання професійного теоретичного та творчого завдання, що ґрунтується на опануванні теоретичного матеріалу та самостійної роботи, послідовного виконання, практичного застосування теоретичних знань.
Завданням дипломної (творчої) роботи є
- вивчення різноманітних комп'ютерних вірусів та роботи антивірусних програм;
- розглянути методики уникнення «зараження» комп'ютерними вірусами.
Об'єкт дослідження - методика уникнення «зараження» комп'ютерними вірусами на приватному підприємстві «_____».
Предмет дослідження - комп'ютерні віруси та їх вплив.
Структура дипломної роботи. Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури, додатків та творчим завданням (за наявності).
Додаток К
Приклад характеристики підприємства
ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА
Місце проходження переддипломної практики - Управління Державного казначейства у смт. Лисянці Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області. Установа знаходиться за адресою: смт. Лисянка, пл. Миру, 27.
Управління в своїй діяльності дотримується правил, які подані в Положенні про управління Державного казначейства. Це Положення погоджено у м. Києві та затверджено у Головному управлінні державного казначейства України у Черкаській області.
У своїй діяльності управління керується Конституцією України та Законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства фінансів та Державного казначейства України, наказами Головного управління Державного казначейства України у Черкаській області.
Основними завданнями установи є:
- забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевого бюджету на основі ведення єдиного казначейського рахунку, що передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів;
- контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведення платежів за цими зобов'язаннями;
- у межах своїх зобов'язань контроль за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства;
- ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання державного та місцевого бюджетів.
Організаційну або внутрішню структуру управління затверджує начальник Головного управління відповідно до затвердженої структури Головного управління у межах встановленої границі чисельності та фонду оплати праці Головного управління. Чисельність працюючих становить 48 чоловік, із них 1 керівник, 2 заступники, 12 провідних спеціалістів, 23 спеціалісти, 6 технічні виконавці, 4 чоловік технічного персоналу.
Коло посадових обов'язків працівників установи визначається посадовими інструкціями, які затверджуються керівництвом управління (додаток Д).
В установі є 12 комп'ютерів, 6 принтерів, 2 сканери, 2 ксерокса, 1 знищувач паперів, ламінатор. У кабінеті провідного спеціаліста встановлений новітній пристрій, в якому поєднані функції ксерокса, принтера та сканера, що значно полегшує роботу з обробки документів.
У приймальній керівника є кавоварка, холодильник, мікрохвильова піч.
Кабінети облаштовані сучасними зручними меблями, в кожному кабінеті є телефон, селекторний зв'язок, комп'ютерна мережа.
Умови праці відповідають вимогам Закону України «Про охорону праці».
Додаток Л
Приклад висновку до дипломної роботи
ВИСНОВОК
Дипломна робота складається із вступу, трьох розділів, висновку до них, списку використаних літературних джерел, додатків та творчого завдання.
У розділі І висвітлено основні поняття проведення обчислень, загальна характеристика і область обчислень у середовищі табличного процесора. Описані прийоми роботи системи обробки інформації за допомогою використання обчислень у середовищі табличного процесора.
У Розділі II подається опис практичного застосування обчислень у середовищі табличного процесора в роботі приватного підприємства «Вікна-Стар». Розглядається позитивні сторони і недоліки, приклади, проблемні ситуації.
У Розділі ІІІ описано безпечні прийоми праці при роботі на персональному комп'ютері та оргтехніці. Дипломна робота була виконана в текстовому редакторі Word, використовувався графічний редактор Paint, табличний редактор Excel, засіб Print Screen, програма PowerPoint.
Повний обсяг дипломної роботи - 36 сторінок, у тому числі 8 таблиць, 7 рисунків, 4 додатки. Список використаних літературних джерел складається із 20 найменувань.